Çok Fonksiyonlu Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta yatakları hastaların tedavi süreçlerine bakılırsa farklı özelliklere sahip olarak kategorileştirilir. Örnek vermek gerekirse; hasta uzandığında sırt kısmının ayak kısmında daha yukarıda kalması gerektiğinde, bu kısmın yükseklik ayarı yapılabilen hasta yatakları kullanılarak hastanın uygun tedavi yönteminde sürecin devam etmesi sağlanabilir.

Hasta yatakları belli başlı 4 temel fonksiyona haizdir. Bu fonksiyonların her birisi tedavilerin çeşitlerine göre şekillendirilerek hazırlanmıştır ve tedavi sürecinin basit bir şekilde sürdürülmesine destek olmaktadır. Bu 4 temel özellikten şu demek oluyor ki anlatmak gerekirse;

Yükseklik ayarı; hasta yatağının yerden yüksekliğinin ayarlanabilir olması hem hastanın kontrol edilmesinde kolaylık sağlarken, yürüyebilen hastaların yatağa inip – çıkma sürecinin de kolaylaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca yükseklik ayarı yapılabilen hasta yatağı modelleri ile zeminden kaynaklanabilecek enfeksiyon riskinin de azaltılmış olması olası olacaktır. Yükseklik ayarının sağlamış olduğu bir öteki kolaylık ise, hastanın beslenme gereksinimleri giderilirken aile bireylerine hastaya kolayca ulaşabilecekleri konumu ayarlama lüksü tanımasıdır.

Sırt kısmı ayarı; bu ayar hastanın sırt kısmının ne kadar dik bir açıyla ayarlanabileceği konusunda yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; yataktan sıkılan hasta TV izlemek istediğinde sırt kısmı birazcık daha dik bir açı ile ayarlanarak hastanın kolayca TV izlenmesi sağlanabilir. Bu yalnız bir örnektir, hastanın tedavisinin gerektirdiği konumlar da kolayca ayarlanabilir.

Ayak kısmının ayarlanabilir olması; hastanın sırt kısmının ayarlanabilir olması gibi ayak kısmının da ayarlanabilir yükseklik ve eğime sahip olması tedavi sürecinde gereken pozisyonun kolayca alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Hem ayak bununla birlikte sırt kısmının ayarlanabilmesi; hasta yataklarının hem sırt hem de ayak kısmının aynı anda ayarlanabilir yüksekliğe sahip olması, hastanın en ağrısız uzanma pozisyonunun ayarlanmasını kolaylaştırmaktadır.
Hasta yataklarının hastanın tedavisine uygun olarak seçilmesi icap ettiğini unutmamalısınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir