Endometriozis Ankara

Endometriozis denilen hastalık genellikle üreme çağındaki bayanlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi her zaman için büyük bir avantajdır. Çünkü erken koyulan tanılar ile beraber ilaç tedavileri ile hastalık ortadan kaldırılabilir. Hastalık adını rahimin iç tabakasını tamamen saran endometrium dokusundan alıyor. Çünkü bu doku her ay adet kanamalar ile dışarıya atılır ve sürekli bu şekilde yenilenerek devam eder. Fakat kimi zaman endometrium rahim iç tabaka kısmının dışındaki alanlarda da meydana gelir. Bu şekilde oluşan endometrium dokular kişilerin büyük rahatsızlık yaşamalarına neden olurlar. Bu durum zaman içerisinde şiddetli ağrılara dönüşür ve kısırlığa sebebiyet verir. Endometriozis Ankara yapılan başarılı yöntemler ile kadınların yaşadığı sorunları ortadan kaldırmaya çalışır.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır

Endometriozis genellikle çoğu kadında görülen bir hastalıktır. Bu hastalık bazen belirti verirken bazen de herhangi bir belirti vermeden devam edebilir. Bu hastalığın en temel belirtileri şöyledir; sürekli görülen kasık ağrıları, adet döneminde ve adetin devam ettiği günlerde görülen ağrılar, ilişki sırasında görülen kasık ağrıları, hamile kalamama, adet öncesi dönemlerde görülen kahverengi leke tarzı kanamalar, kabızlık – ishal, büyük abdest sırasında görülen ağrılar, yan ağrısı, sırt ağrısı, sık idrara çıkma ve idrarda kan görülmesi en sık belirtiler arasında yer alır. Bu belirtileri yaşayan bayanların zaman kaybetmeden uzmana başvurmaları daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda Endometriozis Ankara iyi tedavi yöntemlerini tercih eder.

Endometriozis Tedavi Yöntemi

Endometriozis Tedavi Yöntemi

Endometriozis’in Rahim Dışı Yerleştiği Alanlar

Endometriozis’in rahim içerisine yerleştiği durumlarda adet kanaması ile dışarıya atılır. Fakat rahmin görüldüğü diğer alanlarda dışarı atılması çok zordur ve içe doğru kanamalar neden olur. endometriozis’in en sık görüldüğü alanlar, karın boşluğunda yani yumurtalıklar üzerine yerleşir. Bu alanlara yerleşmesiyle çikolata kistleri meydana gelir. Rahimi destekleyen bağlar, vajina diye isimlendirilen döl yatağı ve anal kanal arasında kalan alanlarda da endometriozis hastalığı görülür. Tüm bu rahim dışı yerleşmeler endometriozis’i zorlu hale getiriyor. İç kısımlara doğru gelişen kanamalar beklenmedik hasarlara neden olabilir. Çünkü içe doğru olan kanamalar zamanla çevre dokulara zarar vermeye başlar ve dokularda iltihaplar görülmeye başlar.

Endometriozis Tedavi Yöntemi

Kadınların korkulu rüyası haline gelen endometriozis iki şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavilerden ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi daha çok koyulan etken tanılarda ve ilerlememiş hastalıklarda tercih edilir. Erken evre olarak nitelendirilen hastalığın ilk dönemlerinde daha çok adet ağrılarını gidermek, düzensiz bir şekilde yaşanan adet bozukluklarını düzene koymak amacıyla çeşitli doğum kontrol hapları denile ilaç tedavileri yapılır.

Ameliyat Yöntemi

Yapılan cerrahi müdahaleler ile kişilerin ağrılarını azaltmak ve fertilite yani üreme potansiyelini arttırmak için bu yöntem kullanılabilir. Ameliyat işlemleri sırasında hastalara genel anestezi verilerek endometriyotik dokular uzaklaştırılarak kişilerin dokularında görülen yapışıklıklar giderilmeye çalışılır. Bu işlemlerin ardından kadınların üreme organlarının başarılı bir şekilde çalışması sağlanır ve hamile kalma şansları artar. Endometriozis Ankara yaptığı güvenilir yöntemlerle kişilerin eski sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olur. Bu ameliyatlar sonrasında kadınlarda görülen ağrı şiddetleri zamanla azalacaktır. Fakat hastalığın yeniden nüksetme ihtimali yüksektir. Çünkü 2 yıldan sonra ağrılar yeniden ortaya çıkabiliyor.

Endometriozis Doğurganlığı Nasıl Etkiler

Çocuk sahibi olmak isteyen bayanların karşılaştığı problemlerden biri de endometriozis rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık kadınların tüplerinde tıkanıklara neden olur ve hamile kalma şanslarını azaltabilir. Endometriozis yumurtalıklar içerisinde meydana geldiği için yumurtalıkların yapısını bozar, spermleri öldüren maddeler üretir, embriyonun tutunmasını engeller ve embriyonun gelişimini de olumsuz manada etkileyerek hamileliği sonlandırır. https://www.drgamzecaglar.com/endometriozis  adresinden bilgi alabilirsiniz.

İlgili Linkler:

  1. Endometriozis Ankara
  2. Histerektomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir