Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Hasta yatakları halk arasında aynı zamanda hasta karyolası olarak da anılmakta ve kullanımı birçok kişi tarafından zor görülse de oldukça basittir. İlk olarak hasta yatağı alırken aldığımız firma çok önemlidir. İşinde iyi firmalar tarafından üretilen yataklar güvenilir olmakla birlikte firma yatağı evinize kadar getirir ve kurulumunu yapar. Seçilen yatağın manuel ve kumandalı olma durumuna göre yatağın kurulumunu yapan kişi kullanımı da size anlatacaktır. Kumandalı yatakların manuel yataklara göre kullanımı daha rahattır. Kurulumu yapan ekip aynı zamanda kullanım kılavuzunu da size teslim edecektir. Aklınıza bir sorun takılması sonucunda kılavuzdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca zamanla yatağın kullanımında sıkıntı yaşadığınızda yetkili servisten de yardım alabilirsiniz.

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hasta yatağı seçimi oldukça önemli ve profesyonellik gerektiren bir işlemdir çünkü hem kişinin hem de bakıcının zamanla geçecek süresini çok büyük önemde etkilemektedir. Bu nedenle hasta yatağı alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler;

  • İlk olarak hastanın fiziksel durumu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurmalıdır.
  • Mutlaka hastanın doktoru tarafından hangi yatağın uygun olacağı yönünde fikir alışverişi yapılmalıdır. Doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.
  • Alınacak olan yatağın mutlaka bütün işlevlerinin çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Hastanın kas ve iskelet sistemini destekleyecek yatak olmalıdır.
  • Rahatlık açısından hasta kendisi yatak yüksekliğini baş kısmını kendisi yönlendirebilmelidir.
  • Sıvı desteği alan hastalarda mutlaka serum askısının olup olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Yatağın fonksiyonelliği kişinin yaşamsal faaliyetlerini kolaylaştıracak derece olmalıdır.
  • Kaliteli ve uzun ömürlü yatakları seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Güvenilir yataklar piyasa değerinin altında fiyata satılmamaktadır. Yatak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli maddedir.

Bu saydığımız kriterleri taşıyan yataklar kişiler için oldukça konforludur. Ve kişiler rahatlıkla yatağın kullanımını yapabilir ve günlük hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Ayrıca mağdur olmamak için mutlaka bu kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.

Hasta Yatakları Ev İçin Uygun Mudur?

Bakımı uzun sürecek ve aynı zamanda bakımında sıkıntı yaşanacak hastalar hastane de yatmak istememekte ve evde devam etmek isteyebilirler bu nedenle evde bakım için hasta yatağı seçimi yapmaktadırlar. Tabi ki hasta yatağı modelleri ev de hem hastalar için hem hasta yakınları için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Hasta yatakları hem hastaların iyileşme sürecini hızlandırır hem de hasta yataklarının işlerini kolaylaştırmaktadır.

Ev tipi hasta yatakları

Ev tipi hasta yatakları

Hasta bakımı normal yataklarda hem tehlikeli hem de zor olmaktadır ve hasta kişinin bası yaralarına sebep olmaktadır. Bunların oluşumunu önlemek için evde hasta yatağı hem hasta hem de yakınları için çok uygun bir seçim olacaktır. Ayrıca da evde normal yatakların kullanılması hastaların tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması, yemek yemesi, hastanın yıkanma işlerinin yapımı için çok zordur. Bu nedenle hasta yatakları evde kullanım için oldukça ve konforlu ve uygundur.

Hasta Yatağı Nereden Alınır?

Hasta yatağı alırken dikkat etmemiz gerekenlerin yanında nereden aldığımızda oldukça önemli bir konudur. Hasta yatağı alırken bu alanda kurumsal firmalar ve medikal satış yapan iş yerleri tercih edilmelidir. Ayrıca direk hasta yatağı üretimi yapan firmalardan da satın alınabilir.

Hasta yatağına karar verildikten sonra bu firmalara hem internet adresinden ulaşarak hem de telefon ile irtibat kurarak gerekli yatağa karar verip yatağınızı satın alabilirsiniz. Ancak yatak alırken mutlaka alınan firmanın kendini duyurmuş olması ve kurumsal olması da önemlidir. Bu özelliklere dikkat etmeniz doğrultusunda mağdur olmazsınız ve güvenli bir alışveriş yapmış olursunuz.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatakları geniş fonksiyonlara sahip olması ve kişilerin işlerinin kolaylaştırmasını sağlaması yönünden normal yataklara oranla daha maliyetlidir. Fakat hasta yataklarının kişilere sağladığı özellikler yönünden hasta yatağı fiyatları pahalı değildir.

Ayrıca seçilen hasta yatakları kendi içerisindeki özelliklere ve fonksiyonlara göre fiyatları değişebilmektedir. Hasta yatağı alırken mutlaka firmalar arası kalite ve fiyat karşılaştırılması yapılması ve en doğru yatağa karar verilmelidir. Mağdur olmamak maddi kayıp yaşamamak için karşılaştırmayı en uygun şekilde yapmalısınız.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatakları kişinin ihtiyacına göre karar verildikten sonra bütçeye göre almaya karar verilebilir ya da kiralama işlemi yapılabilir. Bazı yataklar maliyetli olduğu için hasta yatağı kiralama işlemi daha uygun fiyatlı olabilir.  Birçok firma satış yaparken ayı zamanda kiralama işlemi de yapılabilmektedir. Fakat kiralama işlemi yapılırken yapılan sözleşme mutlaka dikkatlice okunmalı şartlar kiralama yapılacak şirketle dikkatlice konuşulmalıdır.

Kiralama işlemi yapacak olduğunuz şirketten mutlaka sözleşmenin fotokopisini istemelisiniz. Ayrıca kiralama işlemi yaptıktan sonra yatağın kullanımına dikkat etmeli yatağa zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Dolayısıyla birçok firma ve fabrika kiralama işlemi yapmakta uygun yatağa karar verdikten sonra gönül rahatlığı ile kiralama işlemi yapabilir ve hasta yatağına sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir